top of page

ŁĘCZAK - Wood Sandpiper

Łęczak – Wood Sandpiper

Tringa glareola (Linnaeus, 1758)

Rząd: siewkowe, Podrząd: siewkowce,

Rodzina: bekasowate, Podrodzina: brodźce

 

STATUS WYSTĘPOWANIA W POLSCE

W okresie wędrówek jeden z najliczniej występujących siewkowców. W czasie wędrówek i na zimowisku chętnie występuje w dużych skupiskach . W miejscach atrakcyjnych pod względem pokarmowym żeruje w dużych stadach z dużo większymi od siebie gatunkami. Na żerowisku głośny i hałaśliwy, często przegania inne ptaki tego samego gatunku.


Dawniej licznie gnieździł się w Polsce obecnie, ze względu na osuszanie siedlisk bagiennych sporadycznie lęgowy (głównie Bielawskie Błota i Bagna Biebrzańskie).



 

Terminy przelotu wiosennego:



Termin przelotu jesiennego:


 

IDENTYFIKACJA

Wymiary:


Wygląd ogólny:


Sylwetka i ubarwienie w locie:

 


 

Szata godowa:


 

Szata spoczynkowa:


 

Szata młodociana:



 

 

TRYB ŻYCIA


 

MOŻLIWOŚĆ POMYŁKI Z INNYMI GATUNKAMI

Łęczaka łatwo pomylić z podobnym na pierwszy rzut oka samotnikiem (Tringa ochropus). Samotnik jest nieznacznie większy od łęczaka, o bardziej krępej i pękatej budowie. Łęczak natomiast jest smuklejszy ze względu na węższe skrzydła i nieco dłuższe nogi. Zasadniczymi cechami diagnostycznymi jest ubarwienie spodu skrzydeł, rysunku na ogonie i zasięgu brwi. Łęczak ma spód skrzydeł jasny, drobne prążki na ogonie oraz brew sięgającą za oko, u samotnika zaś spód skrzydeł jest czarny, na ogonie są 3 stosunkowo szerokie pasy, a brew jest krótka i kończy się na wysokości oka.


Łęczak (Tringa glareola) Samotnik (Tringa ochropus)

 

Źródła:

  1. GROMADZKI M. (red.). 2004. Poradnik ochrony siedlisk i gatunków Natura 2000 - podręcznik metodyczny. Ptaki (część II). Tom 8. Warszawa, 134 - 137 s. https://natura2000.gdos.gov.pl/files/artykuly/52992/a166_Leczak.pdf

  2. HAYMAN P., MARCHANT J., PRATER T. 1986. Shorebirds. An identification guide to the waders of the world. London, 412 s.

  3. MULLARNEY K., SVENSSON L., ZETTERSTRÖM D., GRANT P. J.2015.Przewodnik Collinsa Ptaki Europy i Obszaru Śródziemnomorskiego. Warszawa, 154–155 s.

  4. TOMIAŁOJĆ L. 1990. Ptaki Polski. Rozmieszczenie i liczebność. Warszawa, 462 s.

bottom of page